Program

Program for NKRF6 d. 27.-29. september 2017

Tirsdag den 26. september 2017

Tidspunkt

Plenum

18.30-20.30

Registrering og vin (Foyeren Tåsingegade)

 

Onsdag den 27. september 2017

Tidspunkt

Plenum

  Parallelsessioner  

Parallelsessioner

Parallelsessioner

8.00-9.00

Registrering (Foyeren Tåsingegade)

09.00  

Åbning af NKRF2017 v. rektor Brian Bech Nielsen (AUD 1)

09.30 

Keynoteforelæsning

Distinguished Research Professor Celeste Michelle Condit (University of Georgia)

Moderator: Carsten Madsen
(AUD 1)   

10.30

Pause (Foyeren Tåsingegade)

11.00

 
Deliberation og nye medier 

M Bengtsson
T T Hougaard
Y Benestad Hågvar

Chair: Esben Bjerggaard Nielsen

(AUD 1)

The Ontology of Emotions
  
C Madsen
S Just
E Bengtson

Chair: Hanne Roer

(010)
Mundtlighed

Pontoppidan
LF Nielsen & HS Pedersen

Chair: Sofie Venge Madsen

(AUD 3)

12.30

Frokost (Stakladen)

13.30

 

Journalistik og politik

HP Berggren
M Brandenhoff

Chair: Stefan Iversen

(AUD 2)
Følelser og argumentation 

M Lund
J Lindqvist
IB Jørgensen

Chair: Jonas Gabrielsen

(010)
Workshop: Teaching the Magic of Speech 

H Juel

Chair: Henrik Juel

(110)

15.00

Pause (Foyeren Tåsingegade)

15.30-17.00

 
Rhetoric, Philosophy, and Politics 

M Rosengren 
K Ekeman

Chair: Carsten Madsen

(010)
Panel: Offentlig skam

JE Kjeldsen
LS Villadsen

Chair: Lisa S. Villadsen

(AUD 2)
Fagformidling og følelser

EB Nielsen
M Gelang & B Mral
J Tønneson

Chair: Tina Thode Hougaard

(AUD 3)
17.15-19.00
Velkomst v. Institutleder Per Stounbjerg (Foyeren Tåsingegade)

Syng sammen v/ Tina Thode Hougaard

 

Torsdag den 28. september 2017

Tidspunkt

Plenum

  Parallelsessioner  

Parallelsessioner

Parallelsessioner

09.00  

Keynoteforelæsning

Distinguished Professor James Phelan (Ohio University)

Moderator: Stefan Iversen
(AUD 1)

10.00 

Pause  (Foyeren Tåsingegade)

10.30

 
Publikum 

T Bruhn
IB Jørgensen & G Frivold
H Juel

Chair: Marie Lund

(010)
Panel: Fornuft og følelser i opplysningsfilosofien

I Meland
SS Syvertsen
HM Hansteen
RT Kambsvåg

Chair: Hans Marius Hansteen

(AUD 3)
Narrativ Retorik 
 
S Iversen
L Therkildsen

Chair: Esben Bjerggaard Nielsen

(AUD 1)

12.00

Frokost (Stakladen)

13.00

Fish bowl conversation

Debra Hawhee
Celeste Michelle Condit
James Phelan
Christian Kock
Marie Gelang
Brigitte Mral
Jens Kjeldsen
Kjeld Lars Berge
Sine Just

Chair: Esben Bjerggaard Nielsen

(AUD 1)

14.00

Pause  (Foyeren Tåsingegade)

14.30

 
Workshop: Vitenskapsretorikk 

KL Berge
JL Tønneson
BK Nicolaysen

Chair: Johan L. Tønneson

(010)
Multimodal retorik

O Togeby 
F Paulsen
L Källström
L Hast 

Chair: Tina Thode Hougaard

(AUD 3)
Fictional Means and Aesthetic Impact

C Kock
M Onsberg
C Jørgensen 
B Ekblom

Chair: Stefan Iversen

(AUD 1)

16.30 

Kulturby på egen hånd (http://www.aarhus2017.dk/da/)

19.00

Festmiddag på Spiselauget (http://www.spiselauget.dk/)

 

Fredag den 29. september 2017

Tidspunkt

Plenum

  Parallelsessioner  

Parallelsessioner

Parallelsessioner

8.30-10.00

Yoga
(110)

09.00 

Touring campus. Introduction to the history and architecture of Aarhus University
(mødested: Foyeren Tåsingegade)

10.00

Keynoteforelæsning

Professor Debra Hawhee (Penn State)

Moderator: Esben Bjerggaard Nielsen
(Aud 1)

11.00

Pause (Foyeren Tåsingegade)

11.30

 
Emotional Formation of Opinion 

JE Kjeldsen
K Bjørkdahl

Chair: Stefan Iversen 

(AUD 1)
Retorik og jura 

J Gabrielsen
SV Madsen
L Pentikäinen

Chair: Christian Kock

(AUD 3)
Uddannelse og undervisning 

A Sigrell
A Eriksson
C Matthiesen

Chair: Marie Lund

(010)

13.00

Frokost (Foyeren Tåsingegade)

13.45

 
Folkelig mobilisering i historisk perspektiv 

M Dahlin
H Roer
T Skjæveland

Chair: Esben Bjerggaard Nielsen

(AUD 2)
Møde om retorik i Norden

(010)  
 

15.00

Afslutning
(Foyeren Tåsingegade)